XFP-LX-SM1310 HP X130 10Gbps 10GBase-LR Single-mode Fibre 10km 1310nm XFP Transceiver
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: XFP-LX-SM1310
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 10Gbps
- 10GBase-LR
- XFP
- LC Connector
- Single-mode Fibre
- 10km 1310nm
- Transceiver Module
- Part #: XFP-LX-SM1310
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP JD108B - 10GBase Ethernet and OC-192/STM-64/10G SONET LR LC, 10 Km, 1310 nm XFP transceiver.
Transceiver | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | XFP |
| Product Name: | X130 10G XFP LC LR-Transceiver |
| Application / Usage: | Data Networking |
| Interfaces / Ports: | 1 x LC Network |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Optical Wavelength: | 1310nm |
| Distance Supported: | 10km |
| Network Technology: | 10GBase-LR |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.10 lbs |
| Height: | 3.06 in |
| Depth: | 0.69 in |
| Width: | 0.31 in |
Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | Server/Workstation |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Expansion / Connectivity | ||
| Compatible Slots | 1 x XFP | |
| Interfaces | 1 x Ethernet 10GBase-LR - SC | |